MENU

Czym są i do czego służą przenośniki i dozowniki ślimakowe?

Przenośniki ślimakowe są to urządzenia, które ułatwiają transport osadu w postaci mazistej gliny w każdej oczyszczalni ścieków. Dozowniki ślimakowe to urządzenia, które służą do dozowania materiałów sypkich. Najczęściej są wykorzystywane w przemyśle materiałów budowlanych, spożywczym, chemicznym i energetycznym. Te dwa urządzenia usprawniają i ułatwiają proces produkcyjny w wielu zakładach i przedsiębiorstwach.

Charakterystyka dozowników ślimakowych

Dozowniki ślimakowe są często wykorzystywane do napełniania opakowań odpowiednią ilością produktu. Na końcu korpusu znajduje się regulowany dozownik, który umożliwia niezwykle precyzyjne odmierzanie gotowego produktu. Najczęściej stosowane są na liniach produkcyjnych.

Charakterystyka przenośników ślimakowych

Są to urządzenia służące do transportu materiałów sypkich na odcinkach różnej długości (nawet 20 metrów). Główną zaletą ich zastosowania jest przyspieszenie pracy oraz poprawa jej higieny, precyzja w odmierzaniu, a także brak kontaktu ze szkodliwym dla ludzkiego zdrowia medium. Zasada ich działania opiera się na śrubie Archimedesa. Śruba Archimedesa – jeden z wynalazków przypisywanych Archimedesowi, w rzeczywistości jest wynalazkiem babilońskim. Jest to podnośnik zbudowany ze śruby umieszczonej wewnątrz rury ustawionej skośnie do poziomu. W czasie pracy dolny koniec śruby zanurzony jest w wodzie, a obrót śruby wymusza jej ruch do góry. Elementem przenoszącym jest tu tzw. spirala ślimakowa, która obracając się wokół osi podłużnej, przenosi ładunek w nieruchomym korycie albo rurze. Może również posiadać wał w środku, który pełni swoją funkcję w zależności od transportowanego medium. W trakcie takiego transportu można wykonywać dodatkowe procesy przetwarzania, np. mieszać, odwadniać, chłodzić albo suszyć produkt. Konstrukcja przenośników ślimakowych jest bardzo prosta i niezawodna.

Dwa typy przenośników ślimakowych

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje przenośników ślimakowych. Jeden z nich jest rurą, a drugi ma kształt litery U. Typ „U” charakteryzuje się otwartym wlotem i dzięki swojemu kształtowi możne być dodatkowo wyposażony w opcję ogrzewania lub schładzania. Urządzenia takie wykorzystywane są często w przemyśle spożywczym, dlatego wykonane są z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Bardzo często takie przenośniki są także wykorzystywane w oczyszczalniach ścieków. Podajnik typu „rura” jest zamknięty. W środku zamkniętej rury znajduje się wał z piórami ślimaka. Często takie podajniki wyposażone są w zintegrowaną instalację myjącą, co ułatwia czyszczenie, które można wykonywać bez demontowania całej konstrukcji.

Zaufali nam

Elektromontaż Gdańsk SA
EKOFINI
elewatro
gzrm
maxpol
Zapraszamy
do kontaktu
USŁUGI I PRODUKTY
Zostaw wiadomość